 |
|
Her i Burkina Faso frygter man, at krisen vil ramme hårdt, blandt andet fordi markerne har ikke givet det nødvendige afkast. Foto: Emmanuelle Lavenac. |
Dårlig høst, uregelmæssig regn og høje fødevarepriser er årsager til, at hungersnød nu truer vestafrikanske lande som Mali, det nordlige Burkina Faso og østlige og nordlige dele af Senegal. Fødevarelageret er ikke tilstrækkeligt i år, og det kan udløse fødevaremangel og hungersnød. Samtidig har man været nødsaget til at begynde tidligere end normalt på høstudbyttet, og det kan tvinge folk til at gå på markedet og købe de dyre fødevarer, når deres egen høst slipper op.
Børnene er mest udsatte
Særligt børnene er udsatte, hvis hungersnøden spredes. Underernærede børn er mere modtagelige overfor sygdomme som malaria, diarré, lungebetændelse og mæslinger, og det er vigtigt, at familierne kender til de problemer, der kan opstå. Derfor udvider SOS Børnebyerne nu børnebyerne og familieprogrammerne, hvor familier kan modtage rådgivning, information og støtte, i Senegal, Mali og Burkina Faso. Blandt andet kan enlige kvinder få hjælp til at starte deres egen virksomhed, og socialcentrene tilbyder børnepasning og medicinsk hjælp.
Flere børn får hjælp i 2012
I de regioner, hvor man frygter, at hungersnøden vil ramme, får 3.936 børn allerede hjælp gennem børnebyerne eller familieprogrammerne, og 700 flere vil få hjælp i 2012. SOS Børnebyerne har siden marts sidste år været forberedt på en mulig krise, da fødevarepriserne i Vestafrika steg, og har derfor, udover oplysningskampagner om hungersnød til lokalbefolkningen, forbedret overvågningen og alarmberedskabet i en eventuel nødsituation. Gennem oplysningen lærer befolkningen, hvordan de bedst håndterer børnenes sygdomme, hvordan børnene får flest muligt vitaminer, og hvor og hvordan de kan få mad til børnene.
Læs mere om SOS Børnebyernes arbejde her